עשה זאת בעצמך: איך שוטפים את הרכב כמו שצריך?

עשה זאת בעצמך: איך שוטפים את הרכב כמו שצריך?

רבים מבעלי הרכב אינם מודעים לכך, אבל הדרך הכי טובה לשטיפת הרכב היא דווקא לעשות זאת באופן ידני. השטיפה במכוני שטיפה אוטומטיים משתמשת במברשות שאמנם מיועדות לרכבים, אבל גורמות להם לשריטות קטנטנות שלא ניתן לראות מייד. הבעיה מתחילה בביקורים רבים בשטיפה שכזאת. זה יכול לגרום לדהייה של הצבע ועוד בעיות עם גימורי הפלסטיק והאטימה. שטיפה ידנית של הרכב יכולה להיות דרך נפלאה לקחת איזה שעה של שקט, לנקות את הראש או אפילו להאזין למוזיקה או פודקאסט בינתיים.

יש כמה כללי לשטיפה ידנית, בואו נעבור עליהם אחד אחד.

מתי נשטוף את הרכב?

את הרכב נשטוף בכמה מקרים. אם למשל לקחנו רכב שכור, עלינו להחזירו במצב ניקיון סביר. לא מדובר על החזרה של רכב נקי, אלא רכב עם רמת לכלוך אשר ניתן לנקות באמצעים פשוטים העומדים לרשות חברת ההשכרה בלוח זמנים מוגבל. את הרכב יש להחזיר ללא לכלוך משמעותי בפנים, על הריפודים או השטיחים. מבחוץ, עליכם להחזיר רכב שאין עליו סימנים חריגים של בוץ, אבק או כל לכלוך קשה אחר.  השכרת רכב היא הליך קל ופשוט כך שלמעשה לא תצטרכו לנקות אותו אפילו אם החזרתם אותו מלוכלך. אם תרצו להימנע מזה, תוכלו תמיד לשלם לחברת ההשכרה על ניקוי מיוחד לפי התעריף הקבוע ולחסוך מעצמכם את ההתעסקות עם רכב שאינו שלכם.

את הרכב הפרטי שלכם רצוי לשטוף אחת לשבוע באופן ידני (ואפשר גם באמצעות אביזרים שימושיים), בייחוד אם אתם חיים באזור עירוני בו האוויר מכיל חומרים שונים אשר מזיקים לצבע. שטיפה ידנית נבצע גם במידה והרכב התלכלך באופן מיוחד לאחר נסיעה בבוץ או באבק. בישראל יש מידי פעם ימי חמסין בהם האוויר מלא אבק וחול. רצוי מאד לשטוף אחריהם את הרכב.

שלבי השטיפה הידנית

שטיפה ידנית יכולה להיות אפילו מהנה. חשוב לבצע אותה לא בשמש ישירה בכדי שהמים והסבון לא יתייבשו מהר מדי וייצרו כתמי משקעים על הצבע. שטפו את הרכב בסדר הבא:

  • ראשית שטפו את הרכב עם צינור מים בלחץ בשביל להסיר את הלכלוך שקל להוריד. חשוב לא לשטוף עם לחץ ממרחק קצר כי זה יכול לפגוע בצבע.
  • השפריצו על הרכב קצף ניקוי והמתינו כמה דקות בכדי שיעשה את העבודה, ימיס את הלכלוך וירכך אותו. השתמשו אך ורק בחומר המיועד לרכבים ולא בסבון כללי לניקוי.
  • עברו על הג'אנטים עם דלי ומטלית המיועדים רק לצורך זה. בדלי שימו מעט חומר ניקוי ג'אנטים. הקפידו לעבוד עם כפפות גומי כי זה חומר מעט חזק.
  • שטפו את הרכב עם סבון רכבים מדלי נפרד וקרצפו אותו בעדינות עם מטלית או כפפת מיקרופייבר. אל תפעילו לחץ על הצבע, תנו לחומר לעשות את העבודה.
  • לאחר שעברתם על כל הרכב, על חלקי הצבע, השמשות וחלקי הפלסטיק, שטפו את הרכב עם דלי מים נקיים, אם צריך אז מספר פעמים עד אשר כל שאריות הסבון ירדו.
  • בשלב הזה, קחו מטלית מיקרופייבר (בד שימושי שאפשר לנקות באמצעותו עוד דברים) ששמרתם נקייה רק לשלב הייבוש ועברו איתה בעדינות על כל הרכב. הדרך הכי טובה היא לפרוס אותה על שטח מסוים ואז למשוך בעדינות, כך עד שהכל נקי.

 

שטיפה של הרכב היא פעולה שגרתית שעוזרת להגן על הצבע ולשמור את המראה החדש גם שנים קדימה. פעולה נוספת וחשובה לא פחות היא מריחת ווקס לרכב. יש למרוח אותו לאחר השטיפה הידנית כל כמה שבועות בהתאם לצורך. מריחת הווקס משמרת את שכבת ההגנה של הצבע והיא חשובה להגנה לא רק מלכלוך, אלא גם מפגעי מזג האוויר והשמש.

סגירת תפריט
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות